Tedavisi biten Kara Akbaba özgürlüğe kanat çırptı

27 Ocak 2023 Cuma  20:48


Burdur Gölü’ne düşen nesli tükenme tehlikesi altındaki kara akbaba Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda tedavi altına alınmıştı. Yunanistan’da halkalandığını belirlenen ve zehirlenme şüphesiyle 30 Aralık’tan bu yana tedavisi süren akbabanın doğaya salınmasına karar verildi. Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı yetkileri ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilerinin gözetimi altında Düzlerçamı’ndaki Güver Kanyonu’ndan doğaya bırakılan ak baba özgürlüğe kanat çırptı. 
BAŞARILI BİR UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ 
Antalya Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Dr. Aygül Arsun,kanat açıklığı yaklaşık 2 metreyi bulan kara akbabanın nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bir tür olduğunu belirterek, ve korunma altında tutulmasının büyük önem arz ettiğini aktardı. Arsun, şunları söyledi: “30 Aralık’ta Merkezimize getirilen ak babanın tedavi ve rehabilitasyon süreci başladı. Öncelikle röntgen çekilerek ortopedik bir rahatsızlığı olup olmadığına bakıldı. Öyle bir sıkıntı olmadığı görülünce sağlık taramasına aldık. Ağırlığı her hafta tartılarak bakıldı. İç ve dış parazit yönünden hayvanın tedavisine başlandı. Bu süreçte bir kilo aldı. Daha sonra uçması yönünde bir sıkıntı olmadığı anlaşılınca Doğa Koruma Milli Parklar ekiplerimizle ortak bir çalışmayla Güver Uçurumunda sevgili kara akbabamızı doğaya serbest bıraktık. Güzel bir kalkış ve uçuşla uçtuğunu gözlemledik artık bu vadide Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü tarafından takip altına alınacak.” 
112’DEN İHBARDA BULUNABİLİRSİNİZ
Doğa Koruma ve Milli Parkalar 6. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Tamer Yılmaz, vatandaşların göç sırasında yorgun ve yaralanmış halde buldukları yaban hayvanlarını yetkililere bildirilmesinin büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Doğayı ve  yaban hayatını korumak hepimizin görevi. Vatandaşlarımız bu tarz bir vaka durumunda 112’den ihbarda buluna bilirler” diye konuştu. 
 Sayfa Adresi: http://buyukantalya.com/haber/Tedavisi-biten-Kara-Akbaba-ozgurluge-kanat-cirpti/100984