Anne Uykusunda Narkozsuz Sünnet

3 Ağustos 2017 Perşembe  15:30

Özellikle gündüz herhangi bir saatte uyuyan bebeklerde doğal uykuda sünnet yapılabildiğinin altını çizen Op. Dr. Muzaffer Zorlu,  bebeğin doğal uykusunda ki sünnetinin daha huzurlu, sakin ve stressiz olduğunu söyledi.
 
SÜNNET ESNASINDA BEBEK ACI HİSSETMEZ Mİ?
Bebek uyuyacağı saatten bir saat önce getirilerek sünnet bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Daha sonra bezi bağlanarak 1 saat beklenir. Bu süre esnasında bebeğin pipisi krem ile uyuşturulur. Böylece uyku esnasında yapılan lokal anestezik iğneyi çocuk hissetmez. Uyuşturma iğnesi yapıldıktan sonra da sünnet esnasında hiçbir ağrı acı hissetmeyen çocuğun on dakika içerisinde sünneti yapılmış olur.
 
BEBEK SÜNNET ESNASINDA UYANIRSA NE OLUR?
Sünnet bebek uyurken de uyanıkken de yapılabilir. Bebek uyanırsa babası bacaklarını tutar annesi de çocuğu oyalayarak, emzirerek veya mama ile besleyerek sünnet aynen kaldığı yerden devam edebilir. Burada amaç bebeği ağlatmadan sünnet yapmaktır. Sünnet esnasında bebek ağlarsa anne baba çocuk acı mı hissediyor diye rahatsız olabilirler.
 
ANNE UYKUSUNDAKİ SÜNNETİN ÜSTÜN TARAFLARI NELERDİR?
Doğal anne uykusu sırasında gerçekleştirilen sünnetin birçok üstün tarafı olduğunu söyleyen Op. Dr. Muzaffer Zorlu, bunları şöyle açıkladı; “Bebek ağlamadığı için ellerini ayaklarını tutmaya gerek yoktur. Anne baba daha rahat eder daha huzurlu olur. Genel anestezi gerekmeden doğal uykuda sünnet olur. Böylece genel anestezinin komplikasyonlarından da kaçınılmış olur. Bebek sünnet esnasında stres yaşamaz.”
 
“HOŞ BİR ANI OLARAK HATIRLANIR”
Genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan, acı, ağrı ve dolayısıyla ağlama olmayan, sünnetin hatırlanmadığı narkozsuz doğal uykuda sünnetin en iyi sünnet olduğunu vurgulayan Op. Dr. Zorlu, “Sünnet sırasında bebeklerinin yanında bulunan ailesi ve bebek tarafından sünnet hoş bir anı olarak hatırlanır” dedi.Sayfa Adresi: http://buyukantalya.com/haber/Anne-Uykusunda-Narkozsuz-Sunnet/96130