Hastalıklara Karşı Doğal Antibiyotik Kefir

9 Ağustos 2017 Çarşamba  16:48

Artan hava sıcaklığı ve terlemeyle birlikte vücutta sıvı kaybının arttığı yaz aylarında serinletici ve besleyici özelliği ile kefir çok fazla tercih edilmektedir. Pek çok faydası bulunan kefir hakkında bilgiler veren Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin kefirin, özellikle sindirim sistemi ve bazı bağırsak hastalıklarını önlemede ve tedavi etmede destek amacıyla kullanıldığını belirtti.
 
Kefirin süt tüketemeyenler için ayran gibi iyi bir alternatif olduğunu söyleyen Prof. Dr. Küçükçetin, “Düzenli içildiğinde kefir, içindeki yararlı mikroorganizmaların oluşturdukları antibiyotik ve antibakteriyel maddelerle hastalık yapan mikroorganizmaların bağırsaklara yerleşmesini ve hastalık yapmalarını önlemekte ya da bağırsakta mevcut patojen mikroorganizmaların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.” dedi.
 
Serinletici etkisi nedeniyle kefirin özellikle yaz aylarında tercih edildiğini söyleyen Prof. Dr. Küçükçetin, yapılan çalışmalarda kefirin faydalarını şu şekilde sıraladı; B1, B12 ve K vitaminlerince zengin olan kefir, çeşitli mineral maddeler ve esansiyel amino asitleri içermektedir. Fermantasyon sonucunda oluşan laktik asidin yaklaşık %50’sinin L(+) tipte olması kefirin vücuda yarayışlılığını daha da artırmaktadır. Kefir tüketimi bağışıklık sistemini desteklemekte ve patojen bakterilerin çoğalmasını engellemektedir.
 
Sağlıklı bir yaşam için süt ve süt ürünlerinin mutlaka tüketilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Küçükçetin, “Sütte bulunan laktoz nedeniyle gaz problemi yaşayanlar süt tüketmekte zorlanıyor. Bu kişiler de  rahatlıkla kefir tüketebilirler. Kefir sütten yapıldığı için sütün tüm besleyici özelliklerini içermektedir. Ayrıca kefir üretiminde kullanılan sütün sindirilebilmesi için sindirim organları tarafından yapılacak bazı işlemler, kefirdeki mikroorganizmalar tarafından yapıldığından kefirin hazmı süte göre daha kolaydır. 1 su bardağı süt ile 1 su bardağı kefir eş değerde kalsiyum içermektedir.” diye konuştu.
 
Kefirin herhangi bir yan etkisinin olmadığını da söyleyen Prof. Dr. Küçükçetin, çocukların, yaşlıların ve hamilelerin rahatlıkla kefir tüketebileceğini kaydetti.
 Sayfa Adresi: http://buyukantalya.com/haber/Hastaliklara-Karsi-Dogal-Antibiyotik-Kefir/96169