Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT TURİZM POLİS-ADLİYE YAŞAM EĞİTİM
   
  Muratpaşa’nın tüm plajları mavi bayrakla Yaza Hazır  
 
   
  Kemer'de Rüşver Operasyonu  
 
   
  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan'dan Kemer’e Ziyaret  
 
   
  Afro-Festival ve Afrika’nın Gelecek Vizyonu ve İhracat Stratejileri Konferansı  
 
   
  AKDÜ 'de Kadın yönetici sayısının son 4 yılda üç katına çıktı  
 
 
Akdeniz Üniversitesi’nde organ nakliyle 6 bin kişi hayata tutundu
Akdeniz Üniversitesi’nde organ nakliyle 6 bin kişi hayata tutundu
 
Akdeniz Üniversitesi’nde organ nakliyle 6 bin kişi hayata tutundu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığında organ naklinde yıl sonu değerlendirme toplantısı düzenlendi.
 
12 Ocak 2023 Perşembe - 21:25

 Rektör Özkan, 40. yılını dolduran organ naklinde bugüne kadar 6 bin 95 yaşama dokunduklarını söyledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde organ naklinde 2022 yılı değerlendirme toplantısı  düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın yanı sıra Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Demiryılmaz, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Öğr. Gör. Nilgün Bilal ve öğretim üyeleri katıldı.40 YILDA 6 BİN HAYATA DOKUNDUK
40. yılını dolduran Akdeniz Üniversitesi’nde kurulduğu günden bu yana organ nakilleri gerçekleştiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 40 yılda 113 kalp, 12 kompozit doku, 747 karaciğer, 5 bin 223 böbrek naklini başarıyla gerçekleştirilerek toplam 6 bin 95 yaşama dokunduklarını ifade etti. 2022 yılının da yoğun geçtiğini belirten Rektör Özkan “Merkezimizde 23’ü kadavra vericili olmak üzere 214 böbrek nakli, 11’i kadavra vericili olmak üzere 54 karaciğer nakli ve 4 kalp nakli başarıyla gerçekleşti.” dedi.
2022 YILINDA RAHİM NAKLİNDE ANNELİK SEVİNCİ YAŞADIK
Önemli olanın rakam değil fark yaratabilmek, kalite ortaya koyabilmek olduğunu söyleyen Rektör Özkan, Akdeniz Üniversitesi’nin de bunu başardığını belirtti. 2022 yılının önemli bir olayının da Türkiye’nin ikinci kadavradan rahim nakli yapılan hastası olan Havva Erdem’in annelik sevinci yaşaması olduğunu ifade eden Rektör Özkan, “Bu doğum, dünyada ilkini bizim gerçekleştirdiğimiz kadavradan rahim nakillerinin başarısının bir göstergesi olması açısından çok değerliydi. Annelik hayali kuran çok sayıda kadınımız da bunun devamını bekliyor.” şeklinde konuştu.
ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI
Hızlı geçen 2022 yılının finalinin de hareketli geçtiğini belirten Rektör Özkan, 2022’yi 2023’e bağlayan gece fedakar ekibin iş başında olduğunu ve domino ameliyatları ile bir çok hastaya ışık olduklarını söyledi. Basın mensuplarına organ nakline olan duyarlılıkları için teşekkür eden Rektör Özkan, Biz daha fazla yaşamı kurtarmak için hazırız. Önemli olan kadavradan organ nakli bulabilmek. Şu anda Türkiye’de 23 binin üzerinde hasta yaşamak için umudunu organ nakline bağlamış durumda. Daha fazla kişiye umut olmak için organ bağışını yaygınlaştırmalıyız. Bu konuda sizlerin desteği de çok önemli.” diye konuştu.
ENDER RASTLANAN BİR YÖNTEM
Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, “31 Aralık 2022 tarihinde hastanemizde beyin ölümü gerçekleşen 13 yaşında bir kız çocuğunun ailesi tarafından organlarının bağışlanması sonucu 7 hasta yaşama tutundu. Merkezimizde 2 çocuk hastamıza böbrek, bir çocuk hastamıza karaciğer ve bir hastaya iki kornea nakli yapıldı. Kalp ve akciğeri ise Ankara’da acil organ bekleyen iki çocuk hastaya nakledildi. Bu nakil operasyonunda dünyada ender rastlanan bir ameliyat şekline de imza attık. Karaciğer alıcısı olan 10 yaşındaki hastamız Furkan’ın metabolik hastalığı nedeniyle kendi vücudunda fonksiyon göstermeyen ama başka hastada fonksiyon gösterebilecek olan karaciğeri alınarak domino nakil yöntemi ile 61 yaşındaki hastamız Mehmet beye nakledildi. Böylece bir karaciğer nakli ile iki hasta sağlığına kavuşmuş oldu.” dedi.
TÜRKİYE’DEKİ TEK MERKEZ
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, “Biz karaciğer, böbrek, kemik iliği, kök hücre, uterus, kol bacak nakli gibi hem doku hem de organ nakli anlamında bu kadar çok sayıda nakli yapabilen Türkiye’deki tek merkeziz. Bu bir ekip çalışması. Gece gündüz bunun için mücadele eden geniş bir ekip ve yönetsel iradenin bu sürecin arkasında durması başarıyı getiren en önemli faktörlerden.” dedi.
KALP NAKLİNDE 25. YIL
Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, “Organ naklinde Tuncer Karpuzoğlu hocanın kurduğu altyapıyla bu yıl 40. yılını kutladık. Transplantasyon konusunda yoğunlaşarak Akdeniz Üniversitesi ismini tüm Türkiye’ye daha sonra Özlenen Özkan ve Ömer Özkan hocalarımızla da dünyaya duyurdu. Akdeniz Üniversiteli olarak da bizler gurur duyduk.” dedi. Kalp transplantasyonuna da 25 yıl önce başladığını söyleyen Prof. Dr. Ömer Bayezid, 25 yıl önceki kalp nakilli hastanın gayet sağlıklı ve Türkiye’de en uzun yaşayan hasta durumunda olduğunu ifade etti.
ÇOCUK BÖBREK NAKLİNİN ÜÇTE BİRİ KADAVRADAN
Uzun yıllardır organ nakli içinde olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman, cerrahi başarı, medikal başarı ameliyat sonrası takipte çok iyi aşamalar kaydettiklerini ancak organ bağışı konusunda istedikleri başarının gelmediğini ifade etti. Antalya için iyi bir aşama kaydettiklerini belirten Prof. Dr. Sema Akman, 2022 yılı içinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde çocuk böbrek naklinin üçte birinin kadavra nakli olduğunu bunun Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu ancak daha da artması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Sema Akman konuşmasını sonunda “Yılbaşı gecesi insanlar eğlenirken buradaki ekip o çocuklar için uğraştı. Nakil sonunda o çocuğun çiçek gibi açtığını gördüğümüz için ömrümüzün sonuna kadar biz buna emek vermeye hazırız ve herkesten bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz.” dedi.
ORGAN BAĞIŞI İYİ ANLATILMALI
Organ bağışı yapan yüce gönüllü aileye teşekkür eden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Demiryılmaz, organ bağışı konusunda daha fazla destek istedi. Organ naklinin multidisipliner olduğunu vurgulayan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu da organ bağışı konusunda özellikle beyin ölümünün gerçek bir ölüm olduğunu ve bu konunun iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA TÜRKİYE’NİN İLK BEŞİ ARASINDA
Türkiye ve Akdeniz Üniversitesi genelinde organ bağışı sayılarına değinen Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Öğr. Gör. Nilgün Bilal, “Türkiye’de bu yıl 1709 beyin ölümü gerçekleşti ve 289’u organ bağışı onayı verdi. Bu oran ülke bazında yüzde 17. Organ bağışı oranında dünya genelinde oldukça gerideyiz. Kendi merkezimizde ise  oransal olarak yüzde 50 oranında bağış alıyoruz. Böylece beyin ölümü ve organ bağışı konusunda Türkiye’nin ilk beşindeyiz. Şu an merkezimizde toplam bin 500 civarında organ bekleyen hastamız var. Daha çok hastaya hayat verebilmek için bu konuda eğitimlerimiz devam ediyor.” ifadelerini  kullandı.
GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
İzmir’den gelen ve kadavradan karaciğer nakli yapılan Furkan Geve duygularını ifade ederken gözyaşlarını tutamadı. Furkan’ın Annesi Ayşe Geve “10 yaşına kadar oğlumla bir lokma ekmeği paylaşamadım. Furkan en çok ekmek ve gevreği sever. Şimdiye kadar yediğim hiçbir şeyin tadını almıyordum. Onun yemesiyle ben de tadını alıyorum. Çok mutlu oldum. Yeniden doğduk biz Furkan’la. Çok teşekkür ederim herkese.” dedi.
Furkan Geve’nin metabolik hastalığı nedeniyle kendinde fonksiyon göstermeyen karaciğeri Mehmet Talaz’a nakledildi. Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerine ve bağış veren aileye teşekkür eden Mehmet Talaz da, “Buraya geldiğimizde aile ortamı ve güler yüzle karşılandık. Burada kendimi evimde hissettim. Emeği geçen hocalarımı ve tüm personele teşekkür ederim.” dedi.
 


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Muratpaşa'da 50 kişilik ekip rögar mesaisinde
 
AK Parti İl Başkanı Taş Milletvekili Taş İstifasını Resmen Duyurdu
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demir Uyardı :Çocuklarda öksürüğe dikkat !
Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. ...
Akdeniz Üniversitesinden Organ Nakli Günleri 40. Yıl Sempozyumu
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Günleri 40. Yıl Sempozyumu düzenleniyor.
Prof.Dr.Mustafa Özdoğan'ı Duygulandıran Ödül Plaketi
Memorial Antalya Hastanesinin başarılı hekimlerinden Tıbbi Onkoloji Uzmanı ...
Bir Başarılı Çalışma Daha.Kardiyolojinin kalbi Akdeniz Üniversitesi’nde attı
Akdeniz Üniversitesi’nde başarılı çalışmalar aralıksız devam ediyor Türkiye ...
 
 
Son zamanların popüler estetiği ‘Alın daraltma’ nın uzmanı açıkladı
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cengizhan Ekizceli, ‘’Plastik ...
Alzheimer Gününe Özel oyunlar oynadılar
Antalya’da 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Muratpaşa Belediyesi’nin ...
Prof. Dr. Acar ,Yakın geleceğin tıbbı mucizelerini Açıkladı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Öğretm Üyesi Prof. Dr. ...
Rektör Prof. Dr. Özkan, Çocuk Hastanesi için hayırseverlere çağrıda bulundu.
kdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tıpta ...
 
 
Doç.Dr.Aysin Sinal'ın Özel Makalesine Büyük İlgi
KKTC'de GAÜ Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aysin Sinal'ın İngilizce ...
Rektör Prof.Dr.Özkan, Ömer Özkan Bebeği Misafir Etti
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Derya Sert’e kadavradan ...
Konyaaltı Sahilinde İnsansız cankurtaran robotuyla güvenli yüzme
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk dünyaca ünlü Konyaaltı ...
Vali Yazıcı : Bağımlılıkla Tüm Toplum Mücadele Etmeli
Vali Ersin Yazıcı, bağımlılıkla mücadele faaliyetlerinin etkin bir şekilde ...
 
 
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Büyük Antalya diyor ki...
  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
  YAZARLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Turizm
  .Polis-Adliye
  .Yaşam
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika