Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT TURİZM POLİS-ADLİYE YAŞAM EĞİTİM
   
  En Çok Erişebilinir Park Konyaaltın'da  
 
   
  Abdal Musa Anma Etkinlikleri 21-23 Haziran’da gerçekleşecek  
 
   
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı Tebrik Mesajı  
 
   
  Rauf Kesim Abimizi Son Yolculuğuna Dualarla Uğurladık  
 
   
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için ortak çözüm  
 
 
Başarılı Geçen 6. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresinin Yankıları Sürüyor
Başarılı Geçen 6. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresinin Yankıları Sürüyor
 
Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Kırsalın ve Yerelin Yeniden Keşfi ana temasıyla 6. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Kongresi ve 11. Ulusal Kırsal Turizm Kongresinin başarılı geçmesinin yankıları sürüyor
 
22 Ekim 2022 Cumartesi - 22:30

Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen kongreye Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, uluslararası katılımcılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
TEMA KIRSALI YENİDEN KEŞFETMEK
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, kırsal turizm ve kalkınmanın Türkiye için alternatif bir geçim kaynağı olarak öne çıktığını vurguladı. Son yirmi yılda yapılan çalışmalar her halükarda Türkiye’de kırsal yaşamın sürdürülebilirliğinde bize önemli mesajlar verdiğine değinen Çatalbaş, “Kırsal turizme ve kalkınmaya ilişkin süreç yeni bir fenomen değil. 20 yüzyıl ve sanayi toplumunun getirmiş olduğu tüm süreçler bizi esas itibarıyla kırsala tekrar dönmek, kırsala selam vermek anlamında görev yüklüyor. Sanayi, toplumları önemli ölçüde kırdan ve doğasından uzaklaştırdı. Uzaklaşan insanlar kendi arayışları içerisine girdiler ve kendilerini yine kırsalda  bulmak yönünde çaba içerisindeler. Bu bakımdan kongremizin ana temasını kırsalı yeniden keşfetmek olarak tayin ettik. Kırsalda yaşayan insanların kentliler kadar refah içinde yaşaması aynı zamanda buradaki kültürlerini de sürdürmeleri gerekiyor. Bu konuda ulusal ve uluslararası alanda çok önemli çalışmalar var.” dedi. 
MANAVGAT BEŞKONAK EN İYİ ÖRNEKLERDEN
Kırsal Turizm ve Kalkınma en iyi örneklerinden biri Manavgat Beşkonak’taki rafting olduğunu söyleyen Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 1990 yılında Göksu çayının aktığını ama herhangi bir işlevi ve geliri olmadığını İsrail’li bir kişinin gelerek iki botla rafting yapmaya başladığını anlattı. Bugün itibarıyla Antalya’ya gelen günlük binlerce kişi Manavgat bölgesine rafting yapmaya geldiğinin altını çizen Dikici “Bu bir kişinin bu işin yapılabileceğinin keşfetmesiyle ortaya çıkan bir aktiviteydi. Bugünde en az 100 tane işletmenin en kötü ihtimalle 3-4 bin kişinin geçimini sağladığı Türkiye’nin turizm bakımından en hareketli vadilerinden biri haline geldi. Bu toplantıların kongrelerin en önemli tarafı ülkemizdeki kırsal bölgedeki potansiyeli ortaya çıkarıp ekonomiye kazandırmak. Hem oradaki insanları belli seviyeye getirmek hem de kırsaldaki insanımızı yerinde tutmak önemli.” dedi.
FIRSATLARI DEĞERLENDİRMELİYİZ
Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı olan Dr. Öğr. Üyesi Mithat Direk ise farklı bilim alanlarından birçok araştırıcıyı bir araya toplayan kongrede, kırsal turizm konusundaki fırsatları değerlendirme şansı buldukları için mutlu olduğunu söyledi. Bu fırsatları değerlendirmek için yapılması gereken birçok çalışma olduğunun altını çizen Dr. Mithat Direk, “Bu türden konu odaklı çalışmalar bu nedenle çok önemli. Ayrıca kırsal alanın kullandırılmasına sadece tarımsal üretimin artırılması olarak bakılmamalı, başka şekillerde de değerlendirerek kullanılabilir.” açıklamasında bulundu.
ULUSLARARASI DAVETLİ KONUŞMACI
Kongrenin davetli konuşmacılarından Tunus Ulusal Tarım Enstitüsü’nden Assoc. Doç. Dr. Anissa Gara konuşmasında ekoturizmin ekonomik ve çevresel yansımalarından bahsetti. Ekoturizmin dünya ölçeğinde ana çerçevesini çizerek bu amaçla yapılan turizm faaliyetlerinin ilkelerini açıkladı. Anissa Gara konuşmasında ekolojik turizmin sadece görselde kalmaması, kalkınma odaklı olması gerektiğini, faaliyeti yapan kişinin de gelir sağlaması gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Gara, “Bu nedenle ücretsiz birtakım faaliyetin ekonomik boyutlarının da düşünülmesi gerekiyor.” dedi.
250 KİŞİLİK KÖY 1 MİLYON TURİST AĞIRLIYOR
“Lavanta ile bir köy nasıl kalkındı” başlıklı konuşmasında Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Sağdaş, Isparta Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak köyünde 2015 yılında başladıkları projenin bugün Lavanta Kokulu Köy olarak bir marka olduğunu ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri haline geldiğini anlattı. 250 nüfuslu bir köyde projenin başladığı yılda 21 bin turist ağırladıklarını söyleyen Sağdaş her yıl katlanarak artan sayıyla 1 milyon turisti ağırladıklarını ve bunun çok önemli bir kazanım olduğunu söyledi. Türkiye'deki lavanta üretiminin %93'ü Kuyucak’ta yapıldığını söyleyen Sağdaş, Kuyucak’ta ilk başta 1700 dekar olan lavanta üretim alanının 6500 dekara çıktığını bunun yanında Türkiye’nin farklı yerlerinde de lavanta üretiminin başladığını sözlerine ekledi.
EN İYİ ÖRNEKLERE ONUR BELGESİ VERİLDİ
Kongre kapsamında onur ve takdir kurulu oluşturularak kırsal turizm ve kalkınma alanına önemli hizmetler vermiş kişiler belirlendi. Bu kapsamda Türkiye’de orman ekosisteminin korunması ve orman köylerinin geliştirilmesi ve özellikle orman yangınlarına karşı mücadele yangın sonrası dönemde ağaçlandırma çalışmalarında yenilikçi uygulamalarıyla “Orman Köylerine ve Sürdürülebilir Ormancılığa Değer Katan Yönetici” olarak Vedat Dikici’ye takdir belgesi takdim edildi. Yine Antalya İlinin Çakırlar bölgesinde kır ve kenti buluşturan, üretici ile tüketiciyi bir araya getiren girişimiyle ve “Çağlarca Piknik Mesire Alanı Üretim ve Tüketim Kooperatifi"nin kuruluş çalışmalarıyla “Kırsal Alana Değer Katan Örnek Kadın Girişimci” olarak Kezban Kan’a takdir belgesi verildi.
5 KİŞİYE BELGE VERİLDİ
Türkiye’de Kırsal Turizm bilim alanının gelişmesine yönelik olarak çalışmalarıyla “Kırsal Turizme Değer Katan Örnek Bilim İnsanı” onur ve takdir belgesine Prof. Dr. Füsun Baykal, Türkiye’de Tarım Ekonomisi ve özellikle Kırsal Kalkınma alanında “Toros Dağ Köyleri Projesi” gibi yenilikçi projelerle “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kırsala Değer Katan Örnek Bilim İnsanı” onur ve takdir belgesine Prof. Dr. Onur Erkan, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi Kuruluş çalışmalarıyla “Kırsal Kalkınmaya ve Köye Değer Katan Kadın Girişimci” takdir belgesine Huriye Tezcan layık görüldü. İki gün süren kongrede 7 oturumda ulusal ve uluslararası katılımcılar Kırsal Alanda Alternatif Turizm Çeşitleri ve Kırsal Turizmin Önemi, Covid-19 Salgını ve Alternatif Turizm, İklim Değişikliği ve Turizm, Turizm Stratejisi ve Alternatif Turizm Politikaları, Teknoloji, İnovasyon, E-Turizm vb. konu başlıklarında sunum gerçekleştirdi.            


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
12. Antalya Kitap Fuarı “Hayata Okuyarak Devam” temasıyla Başladı
 
Cumhuriyetin ilanının 99’uncu yılı anısına Kuvayımilliye 99. Yıl Spor Salonu açılıyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Kaleiçin'de 12 Ay Turizm
Başkan Uysal, bu çalışmaların en önemli ürünü olan Kaleiçi Old Town Festivali’nin ...
Barbaros Hayrettin Paşa’nın adı Kepez Balık Pazarı’nda yaşatılacak
Kepez Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısında Kepez Balık Pazarındaki Camiye, ...
Food Fest Antalya için heyecan dorukta!
Turizmin başkenti, lezzetin kaynağı Antalya’yı festival heyecanı sardı. ...
EKDAĞ Boğaçayı 1 No’lu Plaj hizmete açıldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Plajı’na bir sosyal tesis daha ...
 
 
Antalyamızın Lezzetleri Dünya'ya Açılıyor
“Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ...
Antalya Turizminde Hedef Yıl Sonu 12 Milyon ,Ağustos Ayında 8 Milyonu Geçmek
Yıl Sonuna Kadar 12 Milyon Turist hedefi koyan Antalayamızda ağustos Ayı Hedefi 8 Milyonu Geçmek
Kemer'de Turizm Sezonu Yoğun Sürüyor
Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından olan Antalya'nın ...
Başkan Böcek :Hedef 12 Ay Turizm
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin düzenlediği toplantıya ...
 
 
Antalya’yı Hava Yoluyla Gelen Turist Sayısı 6 Milyonu Geçti
Ağırladığı turist sayısı bakımından "Turizmin Başkenti" olarak nitelendirilen ...
Daha Temiz Deniz İçin ,Antalya’nın ilk deniz süpürgesi Akdeniz’e indirildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kabotaj Bayramı’nda Büyükşehir ...
Vali Yazıcı turizm sektör temsilcilerine seslendi : kalite standartlarınızdan şaşmayın
Vali Ersin Yazıcı Geleneksel Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler ...
Başkan Topaloğolu :Bayram İçin Biz Hazırız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısının ardından bayram ...
 
 
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Büyük Antalya diyor ki...
  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
  YAZARLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Turizm
  .Polis-Adliye
  .Yaşam
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika